
Česta pitanja
Izbjegnite neizvjesnost koju donose konstantne promjene na globalnom tržištu energenata, smanjite troškove energije u kućanstvu ili poslovanju i postanite dio zelene tranzicije uz visokoučinkovite ERS fotonaponske sustave.
- Općenito
- Montaža
- Održavanje
- Investicije
Česta pitanja
Izbjegnite neizvjesnost koju donose konstantne promjene na globalnom tržištu energenata, smanjite troškove energije u kućanstvu ili poslovanju i postanite dio zelene tranzicije uz visokoučinkovite ERS fotonaponske sustave.
Što je solarna elektrana i kako funkcionira?

Solarna elektrana je sustav koji pretvara sunčevu energiju u električnu energiju pomoću solarnih panela. Solarni paneli sadrže fotonaponske ćelije koje apsorbiraju sunčevu svjetlost i pretvaraju je u električnu energiju.
Proizvodi li solarna elektrana struju kad je oblačno?

Da, iako solarna elektrana proizvodi manje električne energije kada je oblačno ili maglovito, i dalje proizvodi određenu količinu struje jer fotonaponske ćelije mogu pretvarati difuznu svjetlost u električnu energiju.
Što su solarni (fotonaponski) paneli?

Solarni paneli su uređaji koji sadrže fotonaponske ćelije koje pretvaraju sunčevu svjetlost u električnu energiju. Kada sunčeva svjetlost padne na solarni panel, fotoni svjetlosti potiču elektrone u solarnim ćelijama da se kreću, stvarajući električnu energiju ili struju. Električna energija zatim prolazi kroz žice unutar panela i može se koristiti za napajanje električnih uređaja ili se može pohraniti u baterije za kasniju upotrebu.
Što su inverteri?

Inverteri su Ključna komponenta u solarnim sustavima. To su elektronički uređaji koji istosmjernu struju (DC) pretvaraju u izmjeničnu električnu energiju (AC). Postoje različite vrste invertera, uključujući string invertere, mikroinvertere i hibridne invertere, svaki s vlastitim prednostima i primjenama.
Čemu služe inverteri?

Kod on-grid solarnih sustava, inverteri obavljaju funkciju sinkronizacije s električnom mrežom. To znači da inverter prilagođava svoj rad i frekvenciju izmjenične struje kako bi bila usklađena s frekvencijom električne mreže. Ovo je važno kako bi se osiguralo sigurno i stabilno napajanje električne energije u kućanstvu i mreži. Napredniji inverteri često imaju ugrađene funkcije praćenja i upravljanja sustavom. To može uključivati praćenje performansi solarnih panela I proizvodnje električne energije, TE nadzor rada sustava i dijagnostiku kvarova.
Koliki je rok trajanja solarne elektrane?

Općenito, rok trajanja solarne elektrane obično je između 20 i 30 godina, ali to može varirati ovisno o kvaliteti komponenti i redovitosti održavanja. Projekti tvrtke ERS sadrže pouzdanu i inovativnu tehnologiju te su predviđeni za dugoročno korištenje.
Što je on-grid, što off-grid, a što hibridni sustav?

On-grid, off-grid i hibridni sustavi su različiti načini povezivanja solarnih elektrana na električnu mrežu i upravljanja njihovom proizvodnjom te potrošnjom električne energije.
On-Grid solarni sustavi povezani su na javnu električnu mrežu. Kod on-grid sustava, solarna elektrana proizvodi električnu energiju koja se direktno isporučuje u električnu mrežu. Kada solarna elektrana proizvodi više električne energije od trenutnih potreba potrošača, višak se isporučuje u mrežu, često uz mogućnost da se dobije financijska nadoknada za tu dodatnu proizvedenu energiju.
Off-Grid solarni sustavi nisu povezani na javnu električnu mrežu. Off-grid sustavi se obično koriste u udaljenim područjima gdje nema pristupa javnoj električnoj mreži. Energija koju proizvodi solarna elektrana u Off-Grid sustavu pohranjuje se u baterije kako bi se osiguralo kontinuirano napajanje električne energije čak i kada sunčeva energija nije dostupna.
Hibridni solarni sustavi kombiniraju elemente on-grid i off-grid sustava. U ovim sustavima, solarna elektrana može biti povezana na javnu električnu mrežu (on-grid) kako bi se osigurala stabilnost i pouzdanost električne energije, ali isto tako može koristiti i pohranu energije u baterijama (off-grid) za rezervno napajanje ili za smanjenje ovisnosti o javnoj mreži. Hibridni sustavi su korisni u područjima gdje postoji nestabilna opskrba električnom energijom ili gdje su cijene električne energije visoke tijekom određenih dijelova dana.
Tvrtka ERS nudi vam mogućnost ugradnje sva tri solarna rješenja , ovisno o vašim potrebama i dugoročnim energetskim ciljevima.